Tabgha – a Kenyér és hal szaporítás temploma
Taghba – a jézusi csoda, a kenyér és halszaporítás helyszíne (Márk 6:30-46).
Úgy tartják, hogy a Kenyér és halszaporítás emléktemplomában található bizánci mozaik volt a csoda pontos helyszíne.
30Az apostolok visszatértek Jézushoz, és elbeszélték neki mindazt, amit tettek és tanítottak. 31Ő pedig így szólt hozzájuk: „Jöjjetek velem csak ti magatok egy lakatlan helyre, és pihenjetek meg egy kissé.” Mert olyan sokan voltak, akik odaérkeztek, és akik elindultak, hogy még enni sem volt idejük. 32Elhajóztak tehát egy lakatlan helyre magukban. 33De sokan meglátták és felismerték őt, amikor elindultak, ezért minden városból összefutottak oda, és megelőzték őket. 34Amikor Jézus kiszállt, és meglátta a nagy sokaságot, megszánta őket, mert olyanok voltak, mint a pásztor nélkül való juhok, és kezdte őket sok mindenre tanítani. 35De amikor az idő már későre járt, odamentek hozzá a tanítványai, és ezt mondták neki: „Lakatlan hely ez, és az idő már későre jár. 36Bocsásd el őket, hogy a környező településekre és falvakba menve ennivalót vegyenek maguknak.” 37Ő azonban így válaszolt nekik: „Ti adjatok nekik enni!” Mire ők ezt mondták neki: „Talán mi menjünk el, és vegyünk kétszáz dénárért kenyeret, hogy enni adhassunk nekik?” 38Jézus azonban megkérdezte tőlük: „Hány kenyeretek van? Menjetek, nézzétek meg!” Amikor megnézték, így szóltak: „Öt kenyerünk van, meg két halunk.” 39Ekkor megparancsolta nekik, hogy ültessenek le mindenkit egy-egy csoportba a zöld fűre. 40Le is ültek százas és ötvenes csoportokban. 41Ekkor Jézus vette az öt kenyeret és a két halat, feltekintett az égre, megáldotta és megtörte a kenyereket, majd átadta a tanítványoknak, hogy tegyék eléjük; és a két halat is elosztotta mindnyájuknak. 42Miután mind ettek, és jól is laktak, 43összeszedték a kenyérdarabokat tizenkét tele kosárral; és azt is, ami a halakból maradt. 44Akik pedig ettek a kenyerekből, ötezren voltak, csak férfiak.
Az egykori bizánci templomot az 5. században építették, azonban ez a perzsa támadások során a hetedik században megsemmisült. Csak a huszadik század első felében találtak rá az egykori bizánci templom romjaira német archeológusok. A mostani templomot a hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején építették föl az eredeti templom mintájára. A területet jelenleg a német Szent föld egyesület tulajdonában van, és bencés szerzetesek tartják fönn.
Taghba volt emellett János evangéliuma szerint (János 21:1-24) Jézus negyedik megjelenésének is a helyszíne.
A település neve a görög Heptapegon szóból ered, ami azt jelenti, hogy hét forrás. Szent Jeromos Taghbára, mint “magányra” hivatkozik az írásaiban – ami nem meglepő, lévén a jézusi csoda helyszíne évszázadokig feledésbe merült.