Via Dolorosa és a Feltámadás Bazilikája

A Via Dolorosa, azaz Jézus keresztútja a világ egyik legismertebb sétaútvonala. A kereszténység zarándokok millió járják végig ezt kb. 2-3 órás, másfél kilóméteres utat Jeruzsálem Óvárosának a szívében. Sokan megállnak misét tartani a 14 stáció egyikénál – másikánál, ha másnem a végállomás Szent Sír templomban. Ismerjük meg közösen történetét és érdekességeit.

A mai útvonal kijelölése

A Via Dolorosa mai, pontos útvonala tulajdonképpen csak a 14-15 század környékén lett megállapítva. Ekkor muszlim uralom alatt állt Palesztina – ugyanis Izraelt Hadriánusz császár, azaz a 2. század óta így nevezték egészen a zsidók 1948-as államalapításáig. Ebben az időszakban a ferences rend kezében volt a kereszténység számára fontos szent helyek fenntartásának feladata. A tradícionális Via Dolorosa útvonal akkor, akárcsak most is az Oroszlános kaputól indult – végállomás pedig a Szent Sír Templom volt.

A kezdetek kezdete

Magának a felvonulás viszont sokkal régebbi hagyománya van. Már a bizánci keresztények is végigjárták valamiféle utat a negyedik századtól kezdve. Ez az Olajfák hegyétől indulhatott és szintén az általuk épített Szent Sír Templomnál ért véget. A különbség abban állt, hogy a bizánciak nem jelölték ki a Via Dolorosa stációit. A stációk azok a helyszínek voltak, melyeknél a zarándokok felelevenítették az evangéliumi eseményeket.
Változtatások az évszázadok során
Ez az út a 8. században megváltozott: a Gecsemáni kerttől indult, majd felmentek a Cion-hegyre az utolsó vacsora termébe. Innen ereszkedtek le a Templom-hegy felé, azt megkerülve jutottak el a Szent Sír Templomhoz. Ez már nyolc stációt tartalmazott. Ebben az időben kezdtek el Via Dolorosa modellek megjelenni Európaszerte a katólikus templomokban és kolostoroknak. Ezeken már 14 kép szerepelt az állomásokról. Ennek hatására módosították végül az útvonalat. Az utolsó hivatalos módosítás a 17. században történt – azóta a Via Dolorosa útvonala nem változott.

Az útvonal

Az első 9 stáció az Óvárosban, míg az utolsó öt magában a Szent Sír Templomban volt. Az Óvárosi rész az arab negyeben indul. Egészen az út ötödik stációjáig az út enyhén lejt – viszont nagyjából egyenes. Az ötödik stációnál viszont egy lépcsősoron kell felmenni. Ez a rész szokott nehézséget jelenteni időnként az idős emberek számára, mert a térdet próbára teheti. Emiatt a szakasz miatt nem lehet például babakocsival sem végig járni az útvonalat.
További meglepő dolog, hogy szinte végig arab boltocskák sora váltja egymást – a Szent Sír Templom előtt pedig igazi bazárba léphetünk be – ha kedvünt tartja. Emellett érdemes tudni, hogy a harmadik stáció előtt van az Osztrák Zarándokház, aminek tetejéről fantasztikus kilátás nyílik. Ez kvázi egy jobb, négy csillagos szálloda még az 1860-as évekből. Emiatt itt szép freskókat is láthatunk és maga a hely kellemes, nosztalgikus hangulatot áraszt. Van egy kis kávézója, ahol igazi német almastrúdelt lehet inni, bécsi kávéval. A személyzet közül sok az igazi osztrák diák, akik szeretnék megkóstolni Jeruzsálem hangulatát pár hónap erejéig.
Nézzük meg az erről szóló videót:            https://www.austrianhospice.com/en/

A negyedik stáció környékén arab gyorséttermeket is találunk. Magának a 4. stációnak, az Örmény templomnak az udvarán van egy kis örmény étterem ahol csoportokat is megvendégelnek (érdemes előre bejelentkezni). A Szent Sír Templom közelében lévő éttermecskéket viszont egyáltalán nem ajánlom. Érdekes összegű számlák várhatnak ránk, ha nem vagyunk elég szemfülesek.

Események

Sokféle eseményen vehetünk részt. Minden péntek délután háromtól a ferences szerzetesek végigviszik a keresztet. Minden stációnál megállnak és imákat is mondanak. Emellett minden szombat este nyitva van a Szent Sír Templom éjféltől egészen vasárnap hajnali négyig – itt egy egész estés liturgia sorozatot lehet meghallgatni.
A húsvétot megelőző csütörtökön reggel 9-kor lábmosási rítust figyelhetünk meg a Szent Sír Templom előtt, és este pedig nagy ünnepi események lesznek Mária Magdaléna Templománál. A legintenzívebb nap Húsvét vasárnapkor van – amikor a Szent Tűz leszállását ünneplik általában kettő óra tájékán.
Erről bővebb információkat itt találunk:

http://www.holyfire.org/eng/

Ha zarándokok húsvétkor érkeznek – akkor azonban legyenek felkészülve, hogy a Via Dolorosa útvonalát akkora tömeg fogja elárasztani, hogy a társaiktól szinte teljesen biztos, hogy elszakadnak. Emellett a stációk előtt is több ezres sor fog állni, ami ellehetetleníti a kirándulást.
Végezetül: nézzük meg pontosan, hogy milyen stációkat lehet felkeresni a Via Dolorosán!

A Via Dolorosa Stációi

Tizennégy állomást tartalmaz, melynek mindegyikéhez az utolsó órák eseményeit köthetjük. Kezdetben többféle elképzelést volt az útvonalat illetőleg, azonban a hagyomány végül az alábbi mellett döntött:

1. Stáció
Antónia erőd: Heródes itt ítélte halálra Jézust
Halálra ítélés kápolnája, melynek festett üvegablakain láthatjuk a megostorozást, Pilátus kézmosását, és Barabás szabadon bocsátását.

2. Stáció
Jézus itt veszi fel a keresztet
Áthaladunk az Ecce homo ív alatt.

Via Dolorosa3. Stáció
Első elesés állomása.

4. Stáció
Örmény katolikusok udvara: itt találkozott Jézus utoljára az édesanyjával, Máriával

5. Stáció
Simon itt segít Jézusnak a keresztet hordozni, ennek emlékére a ferencesek kápolnát emelnek itt (Mk15,12)

6. Stáció
Veronika itt adta oda a kendőjét, amivel Jézus megtörölte az arcát. Ezt a Jézus kis nővérei kápolna eleveníti föl.

7. Stáció
Jeruzsálem fő útjainak egykori kereszteződése (Cardo Maximus és a decumani), ahol az ítéletet újból kihirdették.
Nem messze található Jézus második elesésének helyszíne.

8. Stáció
Ítélkezés kapuja, Jézus itt szólt vigasztaló szavakat az őt gyászoló, siránkozó asszonyokhoz. Ide épült a Szent Karalambosz görög ortodox kolostor, ezt ráépítették a Via Doloros keresztútra, ezért ma kört kell tenni, hogy visszatérhessünk a régi keresztútra.

9. Stáció
Szent Ilona kápolna
Jézus harmadik elesése

10-14.  Stáció A Szent Sír Bazilikán /Feltámadás Bazilikája/ belül található

Feltámadás Bazilikája – a Via Dolorosa utolsó állomása

Itt található a Golgota és Jézus Sírja
Az evangéliumok szerint a keresztre feszítés egy sziklás domboldalon történt a városfalon kívül. Ennek közelében volt a kert és a sziklába vágott új sírbolt. Ezt a területet azonban feltöltötték, és idővel a terület benépesült. (a mostani jeruzsálemi város falak csak 400 évesek! A török Szulejmán korából).
Nagy Konstantin császár építette az első Bazilikát 336-ban, amit a perzsák végül 614-ben leromboltak. A keresztesek 1099-ben felszabadították Jeruzsálemet és a szent helyek fölé egy óriási bazilikát építettek, amit azonban 1808-ban egy tűzvész pusztított el. Ezt követően a görög keresztények a török szultán engedélyével felépítették a mostani Bazilikát)

Hat közösség temploma

Via Dolorosa
A Bazilika hat közösség tulajdonában van: a latin ferencesek, a görög-ortodoxok, örmény-ortodoxok, a koptok, a szír-ortodoxok és az abesszínek. Ezek gyakorlatilag cm-re felosztották egymást között a kápolnát, és mivel különböző időben szoktak misézni, néha nincsenek is egymásra tekintettel
Rengeteg különböző Kápolna foglal benne helyet (pl. Megjelenés Kápolnája, Szent Szűz Ív, Szent Ilona-kápolna), de főképp az utolsó négy stáció miatt lett a legfőbb keresztény zarándokhely.

10. Stáció

A Kálvária Kápolnájában van, ez az a hely, ahol megfosztották Jézust a ruháitól

11. Stáció
Oltárképet látunk itt, amely a keresztre feszítés jelenetét láthatjuk.

12. Stáció
Az a szikla, ahol a keresztek álltak.

Ezen a képen azt láthatjuk, ahogy egy turista legörnyed az asztal alá, és megcsókolja a kereszthelyét, ami egy lyuk a szentkép előtt.

Jézus Sírja

Feltámadás Bazilikája

13. Stáció
Fájdalmas szűz oltára
Megkenés köve: ezen a helyen mosták meg Jézus testét miután levették a keresztről.

14. Stáció
Jézus Sírja két részből áll: Angyal Kápolnája (ezen a helyen tudatta az angyal az asszonyokkal, hogy Jézus föltámadt) és a Szentsír
Maga a Szent Sír igen kicsi (2,07 X 1,93), emiatt egyszerre csak 3-4 ember fér be.

A kripta előtt a általában nagy sor van, hiszen mindenki sorra akar kerülni. A kripta a terem közepén található, ahogy a kép is mutatja:

jezus sirja

A Via Dolorosa bejárása egy kb. 2,5 órás kirándulást jelent. A sok lépcső miatt babakocsival egyáltalán nem ajánlom. Különleges helyszín a 2. és a 3. stáció közötti Osztrák Zarándokház (Austrian Hospice) aminek a tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a városra. (ez fizetős, 5 shékel a helyszínen) Itt van kávézó is és egy kellemes kert is. 

Részletes cikk a stációkról képekkel: https://www.biblewalks.com/viadolorosa

További látnivalók zarándokoknak:

5Shares

You may also like...